Aktualności

WINNICA RACHELI

WINNICA RACHELIProsimy o udostępnienie informacji (przez rozwieszenie plakatów oraz przekazanie w dyskretny sposób wizytówek penitentom, którzy spowiadają się z grzechu aborcji) o Winnicy Racheli.

Winnica Racheli to trwający trzy dni program rekolekcyjny, w ramach którego osoby, które odczuwają skutki decyzji aborcyjnej mogą przejść drogę uzdrowienia.

Winnica realizowana jest w diecezji tarnowskiej od 2017 roku. Osoby, które do tej pory wzięły udział w rekolekcjach dają świadectwo spotkania z przebaczającym, miłosiernym Ojcem; mają możliwość zmierzenia się z traumą, jaką była decyzja aborcyjna, przechodzą proces przebaczenia sobie i innym osobom, które zaangażowane były w proces decyzyjny. Ważnym etapem rekolekcji jest nawiązanie duchowej relacji z nienarodzonym dzieckiem – rekolekcje dają przestrzeń do nadania imienia dziecku, uczczenia i pożegnania go z nadzieją spotkania w Niebie.

Nazwa rekolekcji wynika z symboliki biblijnej. Imię „Rachela” odnosi się do starotestamentalnej kobiety, o której w 31 rozdziale swojej Księgi wspomina prorok Jeremiasz. Opłakiwała ona swoich synów. Był to wyraz rozpaczy wobec śmierci dzieci: „W Ramie słychać głos, lament i gorzki płacz; Rachela opłakuje swych synów. Nie daje się pocieszyć po swych synach, bo już ich nie ma”. Natomiast winnica w Biblii to także odniesienie do Królestwa Bożego, w którym każdy wierzący jest zakorzeniony w Jezusie: „Ja jestem krzewem winnym, a wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić”. Rekolekcje to praca w winnicy Pana – jest ciężka, wymagająca, ale przynosząca w ostateczności dobre owoce.

Nasze doświadczenia spotkań z osobami, które mierzą się z traumą decyzji aborcyjnej pokazują, że nie tylko dziecko jest ofiarą tej decyzji. Za każdą decyzją o aborcji kryje się dramat ludzkiej samotności, bezsilności, poczucia opuszczenia. Każda aborcja jest przegraną walką ze złem, które wyjątkowo mocno uderza w macierzyństwo i ojcostwo.

Winnica Racheli daje uczestnikom przestrzeń do odzyskania godności Dziecka Bożego. Zależy nam bardzo, aby możliwość udziału w tych rekolekcjach otrzymała każda osoba, która boryka się ze skutkami decyzji aborcyjnej. Umieszczenie plakatów w każdej parafii diecezji tarnowskiej daje ogromną szansę dotarcia do osób, które bardzo często nie widzą żadnej drogi wyjścia. Często również zdarza się, że osoby, które podjęły decyzję o aborcji wielokrotnie spowiadają się z tego grzechu, ponieważ nie potrafią same sobie przebaczyć – w takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest wręczenie takiej osobie wizytówki z informacją o Winnicy. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – wszelkich informacji na temat Winnicy udziela s. Małgorzata Słomka SM (t. 798707456).