Krzyż Jubileuszowy

Pod koniec roku 2000 z okazji jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa i 20-lecia parafii Kąty, został wybudowany Krzyż Jubileuszowy o wysokości 12 mb i belką poprzeczną o długości 6 mb, na podwyższonym fundamencie żelbetonowym.

Krzyż znajduje się w punkcie widokowym w miejscowości Połom Mały. Prowadzi do niego z jednej strony droga krzyżowa z trudnym podejściem, a nakamiennych dużych obeliskach jest 14 stacji drogi krzyżowej. Z drugiej strony do Krzyża Jubileuszowego prowadzi droga dojazdowa, gdzie okrężną drogą można łatwo dojechać samochodem.Krzyż wybudowano na wzniesieniu w miejscu starego dębu, zwanego pieszczotliwie „Dąbkiem”, który jednak nie wytrzymał próby czasu.Fundatorami tej budowli jest rodzina Łagoszów, stacji drogi krzyżowej, rodzina Kuligów, a grunty pod krzyż i drogi dojazdowe przekazali nieodpłatnie właściciele poszczególnych działek.

Krzyż Jubileuszowy jest ogrodzony i pięknie ozdobiony krzewami i kwiatami.Przy każdej stacji drogi krzyżowej palą się lampiony, które znajdują się również przed samym krzyżem. Nocą zarówno droga krzyżowa jak i sam Krzyż Jubileuszowy są oświetlone lampami elektrycznymi i halogenami, co przyciąga swoim widokiem nie tylko mieszkańców parafii Kąty, ale też okolicznych miejscowości i przejeżdżających turystów. Spod Krzyża roztacza się widok niemal na całą gminę Iwkowa, oraz na Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki.

W każdy piątek Wielkiego Postu jest odprawiana Droga Krzyżowa w godzinach wieczornych, na której gromadzi się bardzo wielu parafian, a także ważniejsze wydarzenia Kościoła, jak śmierć i każda rocznica Ojca Świętego Jana Pawła II. Święto Podwyższenia Krzyża Świętego i inne ważne wydarzenia parafialne mają miejsce właśnie pod Krzyżem Jubileuszowym. Przez cały rok,ale szczególnie w okresie lata codziennie, a szczególnie w niedzielę to miejsce modlitwy, refleksji spotkań, spacerów dla wielu młodych, całych rodzin i okolicznych mieszkańców, a także turystów. Mieszkańcy Kątów żyją ze św. Józefem pod krzyżem. Ich modlitewno –życiową przestrzeń wyznaczają ramiona krzyża i Opiekuna Jezusa.